• KDO SI HRAJE - NEZLOBÍ, NEJLÉPE NA HŘIŠTI

  Určitě si moc rád hraješ se svými kamarády. Ideální je hrát si venku a nesedět jako pecka u počítače nebo televize. Nejvhodnějším místem pro hry venku je park nebo hřiště. Vždycky je ale moc důležité, abys dával pozor na to, jestli si nehraješ na nějakém nevhodném místě. Častokrát se může stát, že si v zápalu hry s kamarády nevšimnete, jak jste blízko silnice nebo místa, kde mohou být vaše hry nebezpečné. Takový míč, který vlétne do silnice, může způsobit nehodu projíždějícího auta nebo cyklisty. Také mohou být takové hry v okolí silnice hodně nebezpečné pro tebe a tvé kamarády. Proto vždycky dávej pozor, abyste si hráli na bezpečném místě a neohrožovali sebe a ostatní účastníky silničního provozu.

 • PO KTERÉ STRANĚ SILNICE SE CHODÍ

  Jistě už dobře víš, že někde nejsou chodníky a musíme jít
  po silnici. Pak je vždycky velmi důležité dávat dobrý pozor
  na okolo jedoucí auta, motorky, náklaďáky, traktory, koňská spřežení a vůbec všechny dopravní prostředky. Abys byl
  na silnici dobře vidět, je nutné být vhodně oblečen, ideální je oblečení s pestrými či jasnými barvami. Za snížené viditelnosti (tma, mlha, silný déšť či sněžení) bys měl mít oblečení s reflexními prvky. Pokud nemá tvé oblečení reflexní (svítivé) prvky, pak si s sebou na cestu vezmi blikačku z kola a rozblikanou ji drž v pravé ruce, blikáním proti protijedoucím autům.


  Po které straně vozovky se pohybovat? Když jdeš sám nebo ve dvou, pak se vždy drž u levé strany silnice, aby tě dobře viděla protijedoucí vozidla. Pomůže ti to mít dobrý přehled
  o tom, co se na silnici děje a jestli jede nebo nejede auto. Pokud ale jdete po silnici celá třída nebo třeba sportovní oddíl a máte s sebou paní učitelku nebo vedoucího, pak půjdete po pravé straně silnice, vždy co nejvíce u kraje.
  Paní učitelka i pan vedoucí už budou vědět, jak vás správně seřadit, abyste byli co nejvíce v bezpečí. Ale ty si zapamatuj, že je vždy lepší chodit po jednom za sebou a ve skupině maximálně ve dvojicích. Vždycky ale musíš dávat dobrý pozor na to, co se na silnici děje a předvídat situace, které mohou nastat. Proto nikdy nevymýšlej hry na honěnou
  a podobné rošťárny, protože by mohlo dojít k vážné dopravní nehodě.

   

  Jelen radí:

  I když jdete s kamarádem jen ve dvou, vždy jděte raději za sebou. Zaberete méně místa a auta se vám lépe vyhnou.

 • NA KOLE, NA SKATEBOARDU, NA BRUSLÍCH

  Určitě i ty jsi velký sportovec a rád se projedeš na kole, skateboardu nebo bruslích. Ideální je využívat místa, která jsou k tomu přímo určená. Jsou to většinou cyklostezky anebo skateparky. Na cyklostezkách a ve skateparcích se také musí dodržovat určitá pravidla. O pravidlech na cyklostezkách jsme se učili v kapitole o cyklistice. Skateparky mají svoje vlastní pravidla a obvykle v nich bývá vyvěšený provozní řád, který každý, kdo si tam chce zajezdit, musí znát. Proto si ho vždycky pořádně přečti a dodržuj pravidla, která ve skateparku platí.

  V případě, že pojedeš na bruslích nebo na skateboardu v místech, kde není chodník, to znamená po silnici, pak pro tebe platí stejná pravidla jako pro chodce. Musíš se tedy držet levého okraje silnice a dávat vždy dobrý pozor na protijedoucí vozidla.

   

  Jelen radí:

  Při jízdě na bruslích nebo na skateboardu
  si nezapomeň správnou výbavu. Stejně jako na kole, tak i na bruslích a skateboardu je lepší se dobře vybavit. Takové odřené koleno, natlučená hlava nebo zlomená ruka není nic moc. Může tě to na pár týdnů vyřadit ze všech sportovních radovánek. Proto si raději vždycky ber helmu a chrániče loktů, kolen a dlaní.

   

  Jelen radí:

  Při svých výletech na kole, bruslích nebo skateboardu si také dej dobrý pozor, abys nepřecenil svoje síly. I nejdrsnější motorkáři vědí, že přijet poslední není ostuda, nejdůležitější
  je dojet v pořádku. Proto raději vždycky šetři síly, a pokud cítíš,
  že už ti ubývají, tak zvol nejkratší cestu domů. Když jsi unavený, tak se méně soustředíš a může se stát, že přehlédneš něco důležitého, co může způsobit dopravní nehodu, nebo můžeš ublížit sám sobě.

 • ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

  Tak jako nikdy nevyhazuješ odpadky z jedoucího auta, také určitě nikdy nevyhazuješ odpadky v přírodě. I když jedeš na kole nebo na bruslích, pamatuj si, že odpadky patří vždycky do koše.

  Jelen radí:

  Někdy se mezi námi objeví jedinci, kteří se baví tím, že schválně přejíždějí broučky, žížaly, žáby anebo plaší v lese nás, zvířata. To jsou ale ničemové, kteří si neváží naší krásné přírody a zasloužili by pořádně vytahat za uši. Všichni přece chceme, aby naše Země byla krásná, čistá a plná zajímavých rostlin a zvířat. Tak si ji neničme naší hloupostí.

 • PŘEDVÍDÁNÍ

  Ve všech lekcích této dopravní výchovy se opakuje slovo
  P Ř E D V Í D Á N Í. Určitě si pod tím všichni představíme spoustu věcí, ale pro jistotu si to pojďme ještě jednou zopakovat.

   

  1. přemýšlím dopředu o tom, co se stane, když udělám právě to, co se chystám udělat

  Příklad: Když chci přecházet silnici po přechodu, myslím na to, že musím dávat pozor nejen na auta, ale také na cyklisty, další chodce nebo motorkáře.

   

  2. přemýšlím i nad tím, co udělají ostatní

  Příklad: Když chci přecházet po přechodu, musím přemýšlet nad tím, jestli řidič, který zrovna přijíždí k přechodu, dává dobrý pozor a zaregistroval mě.

   

  3. vždycky se chovám, jako kdybych byl neviditelný

  Příklad: Když chci přecházet silnici po přechodu, musím myslet na to, jestli mě přijíždějící auto vidí a zastaví. Může být třeba tma nebo mlha a řidič automobilu mě vůbec nemusí vidět.

CZ.1.07/1.1.32/02.0044

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem ČR.